Aktif Karbon Filtre Çeşitleri Nelerdir?

Aktif karbon, teknik yönden büyük kristal forma sahiptir ve oldukça geniş iç gözenek yapısının bulunan her bir “adsorbanlar” grubunu tanımlamaktadır. İnsan sağlığı açısından herhangi bir zarar teşkil etmemesine ek olarak oldukça yüksek sayıda gözenek sayısına sahip geniş bir iç yüzeyi bulunuyor. Bu sayede filtreleme uygulamalarında yaygın bir kullanım sahasına sahiptir. Çözeltide bulunan molekül ve iyonları gözenekleri aracılığıyla iç yüzeylerine doğru çekebilme özelliğine sahiptir. Geniş kullanım sahalarına sahip olmasıyla birlikte artan talebe istinaden profesyonel standartlara uygun olarak aktif karbon filtre üretimi gerçekleştirilmektedir. Belirli maddelerin çekimi açısından son derece etkili bir çekici yüzey yapısına sahip olması dolayısıyla yaygın olarak kullanılır. Yüksek miktarda maddeyi tutabilmesini sağlayan geniş yüzeyinin bulunuyor olması da pek çok arıtma ve filtrasyon uygulamaları açısından en ideal filtre sistemlerinden birisi konumunda bulunmasına yol açmaktadır. Kirliliğin giderilmesi açısından etkili olan gözenekleri ise oldukça büyük bir yapıya sahip olması da önemli bir avantaj sağlamaktadır.

Karbon Filtre Türleri

Hava filtrasyonu, sıvı filtrasyonu açısından granül yapılı aktif karbon filtre sistemleri dinamik bir potansiyel oluşturmaktadır. Koku ve sıvı filtreleme hammaddesi olarak kullanımı gerçekleştirilmesinde etkilidir. Özellikle 80% ile 90% aralığında verimlilik sağlayacak performans ilse yüksek koku tutma ve arıtma kapasitesine sahiptir. Karbon filtrelerde, standart dışı filtre uygulamalarında kullanımı gerçekleştirilmektedir. Yüzey alanının çok geniş olması sayesinde dolayı tüm olumsuz etkenleri tamamı ile emici ve tutucu bir özelliğe sahiptir. Bu açıdan günümüzde çok geniş bir kullanım sahasına sahip olan aktif karbon filtre ürünlerinden birisi konumunda bulunur.

Günümüzde aktif olarak arıtma uygulamalarında kullanılan ters ozmos filtrasyonunun bir sonraki aşamasını oluşturur. Özellikle suyun renk, tat ve koku dengesinin düzenlenmesi açısından kullanılan blok yapılı aktif karbon filtre ürünü yaygın olarak kullanılır. Özellikle içme suyunda yüksek kalite standartlarının yakalanabilmesinde engel teşkil eden klor ve yanı sıra diğer kimyasal maddelerin su içerisinde tamamen arıtılmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca membran filtre üzerinde koruyucu bir etki oluşturur. Ters ozmos fonksiyonunun sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesi açısından önemli bir rol üstlenmektedir.

Önceki yazı
Su ve Hava Filtrelemede Karbon Filtreleme Çözümleri
Sonraki yazı
Aktif Karbon Filtre Nedir? Aktif Karbon Filtre Çeşitleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü