Aktif Karbon Filtre Nedir? Aktif Karbon Filtre Çeşitleri

Uçucu organik bileşenleri, kokuları ve diğer gaz forma sahip olan kirleticileri havadan ayrıştırabilme özelliğine sahip olan aktif karbonlar, filtreleme uygulamaları için dinamik biçimde kullanılmaktadır. Gaz moleküllerini kömür yataklarında hapsedebilmesi ile filtreleme konusunda son derece yüksek bir performans sağlayabilmektedir. Moleküler boyutta çekme ve tutma özelliği sağlayan milyonlarca gözenekli yapısı sayesinde filtreleme konusunda en etkili unsurlardan birisi konumunda bulunmaktadır. Hava ve sıvı filtrasyonu konusunda son derece başarılı sonuçlar sağlaması nedeni ile günümüzde çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Tüm aktif karbon filtreler yüksek emici ve tutucu özelliğe sahiptir. Bu sayede mikron boyutlarında koku ve kirlilik gibi etkenleri yakalayabilme ve tutabilme özelliğine sahiptir. Bu açıdan da güçlü bir filtreleme sağlanabilmesinin her bir sistem için mümkün olmasını sağlamaktadır. Geniş kullanım sahasından doğan yoğun talebe istinaden ise aktif karbon filtre üretimi gerçekleştirilmektedir.

Aktif Karbon Filtre Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde geniş bir kullanım sahasına sahip olan aktif karbon filtrelerde, farklı modeller bulunmaktadır. Bu modellerin en başında ise granül yapılı aktif karbon filtre ürünleri yer almaktadır. Bu karbon filtrelerde 5 mikron boyutuna kadar filtreleme kapasitesi bulunmaktadır.

Bir diğer aktif karbon filtreyse blok yapılı aktif karbon filtre modelidir. Bu aktif karbon filtrenin yakalayabilme ve tutma kapasitesi ise 1 mikron boyutuna kadar inmektedir. Bu açıdan uygulandığı her bir sistem ve üründe filtreleme işleminin en yüksek kapasitede gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Özellikle su arıtma sistemlerinde su içerisinde yer alan insan sağlığına zarar teşkil edebilecek ve içme suyu kalitesini düşürecek klor ve diğer kimyasallarında filtrelenmesini sağlamaktadır.

Aktif Karbon Filtre Nerelerde Kullanılır?

Filtreleme açısından son derece dinamik bir performansa sahip olan aktif karbon filtreler aynı zamanda da son derece esnek ve hafif bir yapıya sahiptir. Bu nedenle klimalarda, beyaz eşya cihazlarında, ev elektroniğinde, evcil hayvan ürünlerinde ve otomotiv hava filtrelemeleri doğrultusunda kullanılmaktadır. Gözenekli yapısı sayesinde hem sıvı hem de hava filtrasyonu konusunda son derece başarılı sonuçlar sağlamaktadır. Milyonlarca gözeneğe sahip olan geniş yüzey yapısı sayesinde hava, koku ve sıvı filtrasyonu açısından her alanda kullanılabilecek en etkili filtrelemedir.

Önceki yazı
Aktif Karbon Filtre Çeşitleri Nelerdir?
Sonraki yazı
Aktif Karbon Filtre Üretimi ve Kullanımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü